Książki dla 2 latka

Jakie książki wybrać dla 2latka?

Warto od małego zapoznawać malucha w magiczną krainą książek- opowieści, dopasowując rodzaj lektury do wieku dziecka. Książki edukacyjne dla 2-latka wspomagają proces rozwoju pociechy — nauczą ją wyrażania swoich emocji, praw etycznych, respektowania opinii innych osób, a także ćwiczą wyobraźnię. Jak wybierać książki dla 2 latka?

Bawią i uczą!

Książeczki dla najmłodszych powinny, przede wszystkim, brać pod uwagę ich wiek, bieżące potrzeby oraz rozwojowe wyzwania. Nie ma niczego odkrywczego w fakcie, że maluszkowi powinno się czytać od samego początku — ponadto mówi się też coraz częściej i głośniej o korzystnych skutkach czytania książek na głos już w łonie matki. Słysząc spokojny głos bliskiej osoby maluszek uspokaja się i na przykład przestaje kopać mamę. A zatem warto czytać dziecku przed snem, zanim się ono jeszcze urodzi…

Szukając idealnej książeczki dla 2-latka wybierajmy takie pozycje, które:

  • są bardzo ciekawe pod względem wizualnym, z mnóstwem barwnych ilustracji, które przykują wzrok dziecka,
  • umożliwiają naśladowanie różnych dźwięków, na przykład kapania wody, szumu wiatru czy miauczenia kota,
  • książeczki muszą być napisane prostym językiem, bez trudnych wyrazów,
  • powinny też pokazywać dziecku nowe sytuacje oraz dobre wzorce do naśladowania,
  • świetnie sprawdzą się też książeczki z prostymi rymowankami, dzięki nim dziecko szybciej zapamiętuje nowe słowa i zdecydowanie sprawniej uczy się mówić,
  • materiał, z którego zostały wykonane książki. W tym okresie życia świetnie sprawdzą się książki z grubej tektury, trudniej je podrzeć czy pogryźć. Do kąpieli możemy zabrać książeczki z gumy, są całkowicie wodoodporne. 

Na co jeszcze warto zwrócić szczególną uwagę?

Na pewno przy wyborze książeczek nawet dla tak małego dziecka warto zwrócić uwagę na to czym interesuje się maluch. Niektóre dzieci lubią książki o zwierzętach, inne dzieci zdecydowanie preferują te o pojazdach czy klasyczne bajki. Możemy też wybrać książki, które mają różne faktury, wydają dźwięki, można po nich rysować czy przyklejać naklejki. Tego typu publikacje świetnie stymulują rozwój dziecka.